ACS770KCB-150U-PFF-T
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
ACS770KCB-150U-PFF-T
Category : Sensors, Transducers Current Sensors
Polarization : Unidirectional
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Package / Case : 5-CB Formed Leads, PFF
Accuracy : ±0.6%
Sensor Type : Hall Effect, Open Loop
Current - Supply (Max) : 15mA
Number of Channels : 1
Current - Sensing : 150A
Response Time : 4.6µs
Package : Tube
Output : Ratiometric, Voltage
For Measuring : DC
Product Status : Active
Mounting Type : Through Hole
Series : ACS770
Sensitivity : 26.7mV/A
Linearity : ±1%
Supplier Device Package : 5-CB Module
Mfr : Allegro MicroSystems
Frequency : DC ~ 120kHz
Voltage - Supply : 5V
Base Product Number : ACS770
Description : SENSOR CURRENT HALL 150A DC
Contact Now
Current Sensor 150A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Unidirectional 5-CB Formed Leads, PFF